(http://files.skilledg.com/images/skillednews.png)
[Skilled News] DirectX 12 nu va impune un upgrade GPU [Skilled News]
| (http://computergames.ro/wp-content/uploads/2015/01/directx-12.jpg) |
Ieri Microsoft a declarat că DirectX 12, interfața dintre software și hardware, care va veni odată cu Windows 10 va necesita plăci video cu suport nativ pentru acesta.
Astăzi atât Nvidia cât și AMD au confirmat faptul că majoritatea soluțiilor grafice moderne produse de ei până acum vor funcționa bine cu DirectX 12. Pe partea de procesoare, Intel a declarat că produsele sale de ultimă generație sunt compatibile cu acest API. Mai multe detalii sunt prezentate în declarația Microsoft de astăzi:
,,Demostrația de ieri a experienței DirectX 12 Gaming pe Windows 10 a condus la întrebări cu referire la hardware-ul necesar pentru aceste funcții. Nu putem să intrăm pe moment în detalii, dar putem să vă spunem următoarele:
Lucrăm împreună cu toți producătorii de hardware pentru ca majoritatea PC-urilor moderne vor fi compatibile cu DirectX 12. Componentele compatibile sunt:
Nvidia: Generațiile Maxwell, Kepler și Fermi (însemnând seria 400 și mai recent)
Intel: A patra generație sau mai recentă din seria Core
AMD GPU: Seriile 7000 și mai noi
Mai multe informații vor fi relatate în cadrul GDC din martie.'' Totuși trebuie subliniat un aspect important. Mike Ybarra, reprezentant Microsoft, a declarat că pentru a beneficia de toate avantajele DirectX 12 aveți nevoie de un GPU nativ pentru această tehnologie. ,,Există plăci video DirectX 11.1 care vor beneficia de unele inovații ale noului API. Dar dacă doriți toate beneficiile aveți nevoie de un GPU compatibil complet cu DX 12.''
| Sursa: computergames.ro | Oferit de ActiON_ |