(http://i.imgur.com/OOt5vM7.png)
[Skilled Sport]După două luni din 2015, Simona Halep este singura jucătoare din circuitul WTA cu mai mult de un titlu [Skilled Sport]
| (http://www.digisport.ro/onedb/picture/54f62edc95f9cfd215000000) |
Simona Halep a avut un start de an foarte bun. Ea a pierdut doar două dintre cele 17 meciuri jucate, unul dintre ele fiind în Fed Cup, împotriva lui Garbine Muguruza.
În cele 3 turnee disputate în 2015, Halep s-a impus de două ori: la Shenzen și la Dubai. În cealaltă competiție la care a luat startul, Australian Open, s-a oprit în faza sferturilor de finală.
Într-o statistică făcută de site-ul WTA, ocupanta locului 3 WTA este singura jucătoare care și-a trecut mai mult de un trofeu în palmares, în primele două luni ale anului.
În total, până acum s-au disputat 12 turnee, și există 11 câștigătoare diferite. Primele 4 clasate în ierarhia mondială au cucerit fiecare cel puțin un titlu: Serena Williams (Australian Open), Maria Sharapova (Brisbane), Simona Halep (Shenzen și Dubai) și Petra Kvitova (Sydney).
Tot în primele două luni ale anului, Simona Halep a fost nominalizată de britanicii de la Sky Sports la titlul de “sportiva lunii februarie” și a punctat și la impresia artistică, fiind în top pentru ”lovitura lunii februarie” în circuitul WTA.