Author Topic:  Priorităţile unui primar din România: Comuna sa nu are canalizare, dar a...  (Read 641 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Priorităţile unui primar din România: Comuna sa nu are canalizare, dar a „dotat-o” cu palmieri, pe care i-a folosit pe urmă pentru a plăti din datorii [Skilled News]









Locuitorii unei comune din Olt nu au apă curentă, nici canalizare şi nici uliţe asfaltate. Au, în schimb, şase parcuri, un teren sintetic de fotbal şi palmieri din plastic.
Fostul edil al comunei Cungea le-a făcut localnicilor şase parcuri, pe care a cheltuit 80.000 de lei. A mai achiziţionat şi patru palmieri din plastic, ca să înfrumuseţeze parcurile, relatează Digi 24. Între timp, doi au ajuns la o firmă, în contul unei datorii, şi alţi doi la un fost cămin de bătrâni.

Toate astea în condiţiile în care în această comună nu există canalizare sau apă curentă. Ba mai mult, pentru că primăria nu a avut bani de poduri, tot ce a putut face a fost să betoneze albia râului de la marginea comunei, pentru ca maşinile să poată trece prin apa puţin adâncă.

”Parcurile - dacă mă întrebaţi pe mine, nu trebuiau făcute parcuri în comuna Cungrea.
 Noi suntem într-un parc natural. Avem verdeaţă şi oxigen aşa de mult de putem să-l exportăm”, a declarat Gheorghe Stancana, viceprimar Cungrea.
Nici gazonul natural nu i-a placut primarului care a cumpărat unul sintetic pentru terenul de sport. Alţi 700.000 de lei de care s-a ales praful. În prezent, gardul e distrus, animalele intră şi se plimbă în voie. Marea investiţie este însă betonarea albiei unui râu.

O soluţie aleasă în locul unui pod, mai scump.
Localnicii sunt revoltaţi. Aceştia spun că banii au fost risipiţi şi că puteau fi folosiţi mai bine.

„Priorităţile ar fi fost asfaltarea, că sunt unele, între satul nostru şi Urluiasca, numai gropi”, spune un localnic.

Fostul primar spune însă că a făcut toate investiţiile cu gândul la consăteni. Acum va trebui să explice fiecare leu cheltuit în faţa procurorilor, după ce noua conducere l-a reclamat la Parchet.







Sursa: gandul.info

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Pfff,ce fail :)))))))



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Ceva asemanator e si in satul (sau localitatea, pentru ca e maricica)in care locuiesc. Avem asfaltata numai soseaua principala, dar primarul a facut chef la scoala. :)) A mai "modernizat" una alta... Urasc primari astia cu nisip in cap.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2026, SimplePortal